Isaac Asimov – Fondas

isaac asimov-fondas

Tiesą sakant, senokai buvau taip maloniai nustebintas skaitoma knyga ir nebūčiau pagalvojęs, kad mane taip prikaustys mokslinė fantastika. Tačiau būtent taip ir buvo su Isaac Asimov knyga Fondas. Tai pasakojimas apie tai, kaip mokslininkas Haris Seldonas apskaičiuoja galingos galaktikos imperijos žlugimą ir jo sukeltiems neigiamiems padariniams sumažinti galaktikos pakraštyje įkuria Fondą.  Knygos anotacijoje Fondas apibūdinamas kaip “skirtas menui, mokslui ir technologijai, kuriam lemta tapti naujosios imperijos užuomazga“ (deja, knygoje niekur neradau su menu susijusios Fondo veiklos).

Prievarta – tai paskutinioji nekompetentingųjų priemonė.

Veiksmas vyksta greitai, laiko tarpai tarp knygos skyrių siekia keliasdešimt ar kelis šimtus metų. Fondui besivystant iš visiškai nesvarbaus periferinio pasaulėlio, jis nuolat susiduria su karinėmis ir ekonominėmis krizėmis, kurias įveikiant atsiskleidžia Fondo vadovų strateginiai ir taktiniai sugebėjimai.

Niekada neleiskite jūsų moralės supratimui kliudyti jums pasielgti teisingai.

Tai turbūt pirmoji mano skaityta mokslinės fantastikos knyga, kuri, beje, parašyta 1951 metais. Nesu atomonės energetikos istorijos žinovas, tačiau labai gali būti, kad būtent tuo metu pasaulyje atominė energetika buvo “pakylėjime“, galbūt todėl kiek keistai atrodo tekstas, prifarširuotas atomų: atominiai blasteriai, atominiai varikliai, atominiai generatoriai, atominiai peiliai, atominiai pabūklai ir t.t. Ar dabar kuriami mokslinės fantastikos kūriniai būna taip pat prikimšti išmanumo? Išmanieji blasteriai, išmanieji peiliai…? Šiaip ar taip, knyga susiskaitė labai smagiai, norėtųsi dar. O Asimov’o knygų yra nemažai.

Ši knyga yra iš 1001 knygos sąrašo. Džiaugiuosi, kad ėmiausi šio iššūkio, kuris gali neblogai praplėsti literatūrinį akiratį.

Autorius: Isaac Asimov
Knyga: Fondas, 223 p.
Leidykla: Eridanas, 1994 m.
Vertė: Birutė Lenktytė
Asmeninis įvertinimas: 4/5

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.