Robertas Liuisas Stivensonas — Lobių sala

WP 1001 knyga juosta copy

stivensonas lobiu salaŠkotų rašytojo Roberto Liuiso Stivensono romanas Lobių sala yra klasikinis ir, turbūt, daugiausiai įtakos formuojant dabartinės visuomenės sampratą apie piratus turėjęs kūrinys. Daug kas esame girdėję apie Ilgąjį Džoną Silverį, kapitonus Flintą, Morganą… Dar ir dabar jų vardai naudojami parduotuvių, kavinių, žurnalų ar prekių ženklų pavadinimuose.

Stivensonui turime dėkoti už tai, kad, išgirdę kalbant apie piratus, mūsų vaizduotė ima piešti stambų nevalyvą jūreivį su medine koja, kabliu vietoj vienos plaštakos, nuo kramtomojo tabako pajuodusia burna, romo buteliu rankoje, o jam virš galvos ant laivo stiebo būtinai plevėsuoja linksmasis Rodžeris – visiems iki skausmo pažįstama piratų vėliava. Ai, ir tas piratas būtinai turi būti užkasęs savo lobį negyvenamoje mažoje salelėje ir nupiešęs žemėlapį jam surasti.

2000px-Flag_of_Edward_England.svg

Linksmasis Rodžeris, Wikipedia

Romane veiksmas vyksta itin greitai, dar ir dabar galvoju, ar tik nebūsiu perskaitęs kažkokios sutrumpintos/adaptuotos versijos (pamenate Iliustruotos didžiosios klasikos seriją? Jausmas panašus it perskaičius vieną iš tokių knygų). Aptinkamas lobių žemėlapis, surandama mažytė lobių sala, pasikapojama su piratais, iškasamas lobis, grįžtama namo. Ir viskas telpa į 186 puslapius. Gal aš tikrai kažką maišau, gal tai tikrai iškarpytas leidimas? Jei kas žino tiksliau, užveskit ant kelio, būčiau dėkingas.

Neabejoju, kad knyga turėtų ypač patikti jauniesiems skaitytojams, istorijos apie piratus kaip niekas kitas žadina vaizduotę apie tolimus kraštus, keliones jūromis, tropines salas, jūrų mūšius ir t.t. Pati knyga ir buvo sukurta stengiantis sužadinti vaiko vaizduotę. Stivensonas, grįžęs į Škotiją iš kelionės po Ameriką, savo posūniui nupiešė lobių salos žemėlapį, o galų gale prie žemėlapio atsirado ir knyga. Pats rašytojas teigė, kad kūrinys visų pirma skirtas berniukams, nuošalyje paliekant psichologinius aspektus ar rafinuotą rašymo stilių (“It was to be a story for boys; no need of psychology or fine writing; and I had a boy at hand to be a touchstone. Women were excluded…“, Wikipedia).

Treasure-island-map

Lobių salos žemėlapis, Wikipedia

Autorius: Robertas Liuisas Stivensonas

Knyga: Lobių sala, 186 psl.

Leidykla: Vyturys, 1986 m.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.