Apie knygų vagis

Prie kavos

Kiek daugiausiai esate mokėję už knygą? 10 €? 30 €? O gal nepagailėjote ir 60 €? Turbūt nieko nenustebinsiu pasakydamas, kad yra ir tūkstančius kartų brangesnių knygų, saugomų retų knygų bibliotekose ar privačiose kolekcijose. Retas iš mūsų kada gali prisiliesti prie tokių knygų, o ką jau kalbėti apie tokių egzempliorių įsigijimą. Tačiau atsiranda tokių, kurie, nepaisydami galimybių, bet kokia kaina nori patenkinti poreikį knygoms. Šis įrašas ir yra apie tokius žmones, žymiausius istorijoje knygų vagis.

Ne visi knygų vagys savinasi svetimas knygas vien dėl asmeninio poreikio, retų knygų prekyboje sukasi ypač dideli pinigai, o vienos knygos kaina gali gerokai viršyti vidutinio žmogaus viso gyvenimo uždarbį. Pavyzdžiui Leičesterio kodeksas, parašytas Leonardo da Vinčio, 1994 metais parduotas Bilui Geitsui už 30,8 mln. dolerių.

Tačiau nemažai ilgapirščių knygas vagia vien dėl liguisto potraukio joms. Taigi, pateikiu sąrašėlį žymiausių knygų vagišių.book thief

  1. Stephen Blumberg pavogė daugiau nei 23 000 retų ir antikvarinių knygų iš JAV ir Kanados universitetų ir muziejų. Jis buvo suimtas 1990 metais, kai iš viso buvo pavogęs knygų už 5,3 mln. dolerių. Pats suimtasis buvo įsitikinęs, kad jis gelbsti knygas nuo apleidimo ir sunaikinimo.
  2. John Charles Gilkey pavogė knygų už daugiau kaip 200 000 dolerių. Naudodamasis suklastotais čekiais ir vogtomis kreditinėmis kortelėmis Gilkey brangias knygas pasisavindavo iš viso pasaulio knygų prekeivių. Jis vogė knygas norėdamas susikurti brangių knygų asmeninę biblioteką, kadangi tikėjo, kad tokia biblioteka yra aukštos padėties visuomenėje ženklas. Vagišiaus nusikaltimai aprašyti knygoje The Man Who Loved Books too Much (autorė Allison Hoover Bartlett).man wo loved the books too much
  3. William Jacques suimtas visai neseniai, 2009 metais, po to, kai pavogė dvylikos iliustruotų tomų rinkinį iš Karališkosios sodininkystės draugijos bibliotekos. Vagišiaus, praminto Tomų plėšiku (Tome raider), laimikis viršijo 1 mln. svarų.
  4. Farhad Hakimzadeh vogė ne knygas, o jų puslapius. Iš viso vagišius išniekino apie 150 tomų. Dažnai atskiri knygų puslapiai būna verti tiek pat kiek sveikos knygos, o tokias vagystes būna sunkiau pastebėti. Farhad buvo turtingas verslininkas, akademikas, knygų autorius ir retų knygų kolekcionierius, tačiau tokia garbinga reputacija nesustabdė jo nuo knygų apipjaustymo skalpeliu. Jo namuose buvo rastas 45 000 dolerių vertės žemėlapis bei keletas XVI a. knygų.
  5. David Slade – knygų vagis, nuteistas tais pačiais metais kaip ir William Jacques, David pavogė 68 knygas iš asmeninės Rotšildų kolekcijos už maždaug 233 000 svarų (kiti šaltiniai teigia, kad pavogta 30 knygų). Vagis, kaip buvęs Antikvarinių knygų pardavėjų asociacijos prezidentas, turėjo nemažą autoritetą ir atrodė patikimas žmogus, todėl buvo pakviestas sudaryti asmeninės Rotšildų kolekcijos katalogą.
  6. Teologas ir knygininkas dr. Elois Pichler buvo sukūręs specialų apsiaustą knygoms vogti. Tai senesnės kartos knygų vagis, sulaikytas 1871 metais. Iš Rusijos viešosios bibliotekos Sankt Peterburge vagišius išnešė 4000 knygų, nemažai iš jų buvo retos. Sulaikytam vagišiui nepasisekė – buvo ištremtas į Sibirą.

BookThief

Nuorodos:
http://blog.bookstellyouwhy.com/bid/230069/Bandits-Crooks-and-Swindlers-Famous-Antiquarian-Book-Thieves

http://flavorwire.com/405019/12-tales-of-book-thievery/5

http://flavorwire.com/405019/12-tales-of-book-thievery/11

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.