Aldous Huxley – Puikus naujas pasaulis

WP 1001 knyga juosta copy

huxley puikus naujas pasaulisPuikus naujas pasaulis tapo mano 51-ąja 1001 knygos sąrašo perskaityta knyga. Ką gi, kiek daugiau nei 5 % jau yra, lieka nei daug nei mažai (nors tiksliau daug) – 950 knygų.

Tai antiutopinis romanas, kurio veiksmas vyksta toli ateityje – 632 Fordo eros metais (arba 2540 mūsų įprastais metais). Visuomenė paversta tarsi milžinišku skruzdėlynu – visi žmonės štampuojami klonavimo centruose, iš anksto nusprendžiant klonuojamo žmogaus priklausymą tam tikriems visuomenės sluoksniams. Labiausiai pasiseka tiems, kuriems lemta tapti alfomis. Tada jų raida nuo pat gemalo užtikrinama optimaliai parenkant vystymosi terpės sudėtį, o nuo pat gimimo mažieji alfos gyvena šiltnamio sąlygomis. Mažiau pasiseka betoms, o tiems, kuriems lemta tapti gamomis, deltomis arba epsilonais, tai visai šakės. Šiems nelaimėliams dar gemalo stadijoje į vystymosi terpę prižiūrėtojai švirkščia spiritą, riboja aprūpinimą deguonimi ir visaip kitaip smukdo vystymąsi (“…epsilono gemalui reikia ne tik epsilono paveldimumo, bet ir epsilono aplinkos“).

Žmonėms į galvas nuolat pumpuojama santvarką aukštinanti propaganda, visi nuo pat mažų dienų įpratinami prie vartotojiškumo, neginčijamas visuomenines dogmas įkala pirmaisiais gyvenimo metais hipnopedijos metodu (miegant vaikams per ausines leidžiami “tiesų“ įrašai). Bet koks mąstymas prieš sistemą (ar apskritai mąstymas) slopinamas palaikant spartų gyvenimo tempą, laisvalaikį priverčiant leisti su miniomis praplautagalvių klausantis sintetinės muzikos ar jutiminių filmų seansuose, o jei ir tai nepadeda atsipalaiduoti ir pamiršti rūpesčius, visada po ranka pusgraminė pasakiškosios somos tabletė. Ir niekas tikrai nesupyks, jei įkalsi ne vieną, o kelias tabletes iš karto. Ką ir bepridursi, puikus naujas pasaulis, ar ne?

Beje, apie Fordo metus. Romane laikas skaičiuojamas pagal Fordą, laiko atskaitos taškas pagal mūsų Grigaliaus kalendorių yra 1908 m., kuomet nuo surinkimo linijos nuriedėjo ir į apyvartą buvo paleistas pirmasis Ford T modelis (taip, tas mašiniukas). Henris Fordas, pirmasis pritaikęs masinės gamybos liniją surenkant automobilius, tikriausiai buvo vienas didžiausių Puikaus naujo pasaulio atsiradimo įkvėpėjų.

1908_Ford_Model_T

Ford T, Wikipedia

Pasaulis dabar pastovus. Žmonės laimingi; jie gauna, ką nori, ir niekada nenori to, ko gauti negali. Jie gyvena pasiturinčiai, saugiai; niekada neserga; jiems neįkyri motinos ir tėvai; jie neturi nei žmonų, nei vaikų, nei mylimųjų, tad nėra ko jaudintis; jie taip suformuoti, kad praktiškai netgi nesugeba elgtis kitaip, nei privalo elgtis.

Viena iš pagrindinių draugo pareigų – kęsti (švelnesne ar simboliška forma) smūgius, kuriuos norėtume, bet nepajėgiame smogti savo priešams.

Tikroji laimė visada atrodo gan bjauri, palyginus su spalvingais nelaimių vaizdais.

Autorius: Aldous Huxley

Knyga: Puikus naujas pasaulis, 262 psl.

Leidykla: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2015 m.

Komentarų: 2

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.