Hermanas Melvilis – Enkantados. Kelionė po Europą ir Levantą

Melvilis enkantadosBesiknisdamas knygų lentynoje užkliuvau už žymiojo Mobio Diko autoriaus Hermano Melvilio kelionių dienoraščio. Nors tuo metu buvau ką tik pradėjęs kitą knygą, pasiėmiau ir šitą, kaip alternatyvų skaitinį, kai pagrindinės knygos eilutės “eisis sunkiau“. Tačiau su Enkantadomis įklimpau taip, kad net baisu. Atrodo kas čia tokio, vos 130 puslapių? 31 diena! O tuo metu buvusios “pagrindinės“ knygos net nebuvau paėmęs į rankas.

Visų pirma – kas tos Enkantados? Pasirodo, tai kitas Galapagų salyno pavadinimas. 

 

Hermanas Melvilis (Wikipedia)

Hermanas Melvilis (Wikipedia)

Tekstas kapotas, fragmentiškas. Toks tipinis kelionių dienoraštis – pastabų rinkinys. Kažin ar Melvilis jį rašė su tikslu kada nors paskui išleisti. Pateikiu būdingą teksto ištrauką:

“Po pusryčių sėdėjau kavinėje, mąsčiau apie kavines ir jaunimą, besilankantį jose. Galima būtų parašyti ką nors gera apie “Doni“ kavinę, taip pat apie “Henriką“ bei gėlių pardavėjas. Gamtos muziejus. Milžiniška kolekcija. Lazuritas, krištoliniai indai. Vaškiniai augalai, sėklos, daigai. Anatomijos eksponatai. Yra siaubingų, ištisos salės. Siciliečio padaryti.“

Beje, iš teksto susidariau įspūdį, kad poną Melvilį nustebinti labai jau sunku. Tai jam gamta neišvaizdi, tai jam gatvės nešvarios ar purvinos, net istoriniai architektūriniai paminklai jį retai pradžiugina. Todėl beveik nuo pusės knygos pradėjau Melvilį vaizduotis kaip seną niurzgą (nors jam kelionės metu buvo apie 37 metus), panašų į Gru motiną iš filmo Bjaurusis aš:

Žydai, atsikraustę į tą senovinį miestą, tą nykią ir apmirusią Jeruzalę, atrodo tarsi musės, įsikūrusios kaukolėje. 

Iš bažnyčios sklinda muzika tarsi švino dažai iš paveikslo.

Autorius: Hermanas Melvilis

Knyga: Enkantados. Kelionė po Europą ir Levantą, 135 psl.

Leidykla: Mintis, 1987 m.

Reklama

Komentarų: 2

    1. Šis lietuviškas leidimas susideda iš dviejų dalių. Pirmoji – Enkantados, kaip tamsta gerai mane apšvietėte, laikytinas grožiniu kūriniu. Antroji dalis – kelionės po Europą ir Levantą. Čia Melvilis išlaiko tipinę dienoraščio formą (datos, įvykiai ir būtent to laiko pastebėjimai). Lietuviško leidimo anotacijoje abi dalys vadinamos Melvilio kelionių užrašais. Ir aš būčiau linkęs su tuo sutikti, kadangi pirmoji dalis man tikrai buvo panašesnė į dienoraštį be datų, nei į grožinį kūrinį.
      Šiaip ar taip, ačiū už pastebėjimą!

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.