Alan Weisman – Pasaulis be mūsų

pasaulis_be_musuKažkada seniai buvau matęs dokumentinį filmą apie tai, kas būtų, jei staiga žmonės imtų ir paliktų pasaulį. Tiesiog taip, lyg mostelėjus burtų lazdele. Iš to filmo nepamenu beveik nieko (arba labai seniai mačiau, arba nelabai įdėmiai žiūrėjau), prieš akis stovi tik keletas palaidų vaizdinių. Tačiau mano knygų lentynoje jau keli metai liūdėjo ši knygelė, pagal kurią tikriausiai ir buvo pastatytas filmas, todėl galiausiai užėjo bizas ją pagaliau paimti į rankas.

Visų pirma, keisčiausia man pasirodė teorinė prielaida apie žmonių dingimą. Ant šios teorinės prielaidos ir laikosi visa knygos esmė. Autorius tiesiog ima ir ištrina žmones nuo planetos paviršiaus, o tada jau ima spekuliuoti apie tolimesnę planetos “savieigą“. Vis dėlto, toks žmogaus pašalinimas be įspėjimo nėra sąžiningas, kadangi visa infrastruktūra paliekama veikti ir galų gale sufeilinti sukeliant katastrofas. Tokie inžineriniai statiniai, kaip atominės elektrinės, užtvankos ir pan. juk negali būti paliekami be priežiūros. O jei jau žmonių imtų drastiškai mažėti, juk šie įrenginiai būtų po truputį uždarinėjami.

Toliau, pritrūko man chronologijos. Grubiai tariant, dingsta žmogus, po penkių minučių traukiniai nulekia nuo bėgių, po valandos užsikemša fabrikų konvejeriai, po dienos dar kas nors ir taip toliau.  Šiuo atveju autorius chronologijos praktiškai nesilaiko, šokinėja iš vieno žemyno į kitą, nusikelia į praeitį analizuodamas ankstesnius planetos raidos etapus. Aišku, be praeities analizės rašant tokią knygą apsieiti negalima, tačiau autoriaus klydinėjimai laiko linijoje buvo gan chaotiški.

Ir dar baisiai užknisdavo autoriaus kalbintų specialistų aprašymas. Skambėdavo kažkaip panašiai į: Jonas Jonaitis, tamsių juodų plaukų ir švelnaus balso elektros inžinierius pasakė…

Nepatiko man šis knygos išpildymas. Knyga turėjo potencialą būti visai nebloga teorinė analizė apie planetos išsikuopimą dingus didžiausiam parazitui. Tačiau gavosi toks biškį palaidas kratalas, persunktas didele doze subjektyvios spekuliacijos.

Autorius: Alan Weisman

Knyga: Pasaulis be mūsų, 447 p.

Leidykla: Obuolys, 2009 m.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.