Hermanas Melvilis – Mobi Dikas, arba banginis

2016 metais Baltos lankos perleido garsųjį Hermano Melvilio “Mobį Diką“. Įspūdingai atrodanti knyga, su gražiai apipavidalintu viršeliu, knygos formatas irgi toks, kaip dabar madinga, nebloga plytukė. Ir kaina atitinkama – apie 14-16 europietiškųjų perkant knygyne. Vis dėlto, nutariau įsigyti padėvėtą knygą iš sena.lt. Sumokėjau berods 2-3 € už puikios kokybės knygą, kartu dar kelias kitas knygas prigriebiau iš žymiosios Pasaulinės literatūros bibliotekos kolekcijos.

Hermanas Melvilis – labai spalvinga asmenybė. Na bent jau jo gyvenimo faktai tikrai išsiskiria iš kokio tipinio nuobodos rašytojo biografijos. Jis dirbo prekybiniame laive, paskui įsidarbino banginių medžiotojų laive už 1/175-tąją dalį laivo laimikio. Paskui dezertyravo iš to laivo, pasislėpė žmogėdrų saloje, pasisamdė į kitą banginiautojų laivą, kuriame buvo apkaltintas sukilimo organizavimu ir įkalintas. Paskui dar spėjo patarnauti ir kariniame laive, o 1844 m. galutinai išlipęs į krantą ėmėsi plunksnos, savo kelionių įspūdžius, potyrius bei jų sukeltas kūrybines įžvalgas suguldyti popieriuje.

Taip, velniai rautų, vien dėl to, kad galima nusnūsti, vertėjo atsirasti šiame pasaulyje. Juk kūdikiai vos užgimę tuoj puola miegoti. Keista, kai gerai pagalvoji. Velniai rautų, viskas pasaulyje keista, jei gerai pagalvoji.

Istorija apie žymiausią pasaulyje baltąjį banginį, be abejo, buvo įkvėpta ilgų metų, praleistų banginių medžiotojų laivuose, o fanatiškojo kapitono Ahabo prototipas, tikriausiai bus pirmasis banginių medžiotojų kapitonas, vadovavęs Melviliui (tas, nuo kurio Hermanas pabėgo pas žmogėdras).

Nors “Mobis Dikas“ laikomas klasikinės literatūros šedevru, manęs ši knyga, deja, nesužavėjo. Vėlgi, tikriausiai kaltas aš pats, kad neįsijaučiau į tekstą. Nelimpa man tas Melvilis, nors tu ką. Prieš tai skaityta knyga apie Galapagus, o dabar ir ši banginio medžioklės istorija, nusėdo visiškai pilkoje zonoje. Nei patiko, nei užkniso. Tiesiog taip… hm.

Užtat labai išsamiai susipažinau su anksčiau itin pelningos profesijos, banginių medžioklės, ypatumais ir pavojais. Ir visai įdomiai buvo pateikta įvairių banginių klasifikacija, nors, gamtos mylėtojų siaubui, banginiai šioje knygoje laikomi žuvimis.

Rašytojas mirė 1891 m., kaip teigia Vikipedija, praktiškai visai pamirštas po trumpai trukusio literatūrinio pripažinimo. Na o XX a. Melvilis vėl buvo prisimintas ir užkeltas ant klasikinės literatūros garbės pjedestalo.

Trokštamam tikslui pasiekti Ahabui buvo reikalingi įrankiai, o iš visų įrankių, kokiais naudojamasi po mėnuliu, dažniausiai genda žmonės.

Autorius: Hermanas Melvilis

Knyga: Mibi Dikas, arba banginis, 522 p.

Leidykla: Vaga, 1987 m.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.