Čarlzas Darvinas – Gamtininko kelionė aplink pasaulį “Biglio“ laivu

Vienas iš šių metų mano neoficialių ir niekur neužfiksuotų tikslų – skaityti daugiau negrožinės literatūros knygų. Mat grožinė literatūra pamalonina sielą, o negrožinė – protą. Be to, tai puikus būdas plėsti akiratį. Taigi, šįkart iš sena.lt pačiupau ekskliuzyvą – Čarlzo Darvino kelionių aplink pasaulį užrašus. Net ir dėvėtų knygų turguj šios knygos nelabai rasi pigiau nei 10 €. Taigi, pasipurčiau, bet tikrai nesigailiu.

Knygoje dienoraščio forma Č. Darvinas pasakoja apie savo kelionę aplink pasaulį, trukusią penkerius metus (1831-1836 m.). Kelionę pradėjęs kaip kreacionizmo šalininkas, 22-ejų metų jaunuolis gamtininkas, atlikdamas priešistorinių gyvūnų fosilijų tyrinėjimus, pakeitė požiūrį ir padėjo pamatus savo evoliucijos teorijai.

Žinoma, nuomonė, kurią susidarai, trumpai tepabuvęs, vargu ar ko verta, bet nesusidaryti jokios nuomonės taip pat sunku, kaip ir susidaryti teisingą.

Kelionės metu Č. Darvinas siuntė į Londoną savo mokslinių stebėjimų ataskaitas, o grįžęs įstojo į tikrąjį mokslininkų elitą, nepaisant jo jauno amžiaus. Apsilankęs Okeanijos salose, Darvinas pateikia savąją koralinių rifų susidarymo versiją, kuri iki šiol yra visuotinai pripažįstama. Ypač įdomu buvo skaityti apie ekspedicijos apsilankymą Ugnies Žemėje ir susidūrimą su vietiniais laukiniais gyventojais.

Kelionės aplink pasaulį maršrutas

Ech, šauni buvo ši knyga, leidusi iš arčiau susipažinti su šio didaus mokslininko karjeros pradžia, susipažinti su jo tyrinėjimais ir išgyvenimas kelionės aplink pasaulį metu. Galbūt todėl knygą skaičiau lėtai, pasimėgaudamas – trukau apie mėnesį.

Ramiai vaikštinėdamas ūksmingais takais ir gėrėdamasis kiekvienu atsiveriančiu reginiu, stengiausi rasto žodžius mintims išreikšti. Rinkau vieną epitetą po kito, bet jie atrodė per silpni, norint perteikti mane pripildantį džiugesio jausmą tiems, kurie patys nebuvo atogrąžų kraštuose.

HMS Beagle, Č. Darvino laivas kelionėje (Wikipedia)

Autorius: Čarlzas Darvinas

Knyga: Gamtininko kelionė aplink pasaulį “Biglio“ laivu, 486 p.

Leidykla: Valstybinė politinės ir mokslinės literatūros leidykla, 1863 m.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.