Ray Bradbury – Marso kronikos

Knygos anotacijoje teigiama, kad Ray Bradbury kredo – “paversti paprastus dalykus stebuklingais, o stebuklingus – paprastais“. Ir tai tikrai puikiai apibūdina šią knygą. Skaitant apsakymus arba, kaip pats autorius teigia, “fantastines pasakėčias“, visą laiką nedingsta tvinpyksiška atmosfera.

Retai kada užtiksi poetišką mokslinės fantastikos knygą. “Marso kronikos“ būtent tokia ir yra. Rašytojas koncentruojasi į skirtingų (o gal visiškai panašių?) kultūrų sandūrą, nuošaly palikdamas technologinius dalykus. Gal ir gerai, nes 1977 m. parašyta knyga savo technologinėmis įžvalgomis galėjo smarkiai prašauti ir šiais laikais atrodytų keistai, jei ne juokingai.

Apsakymų rinkinio forma knygoje vystoma nuosekli Marso kolonizavimo istorija. Aprašomas dviejų civilizacijų susidūrimas savo esme ir dinamika ne kartą patirtas vien mūsų pasaulyje: konkistadorų invazija į Pietų Ameriką, europiečių užguiti Šiaurės Amerikos indėnai, Australijos aborigenai ir t.t. Šioje knygoje žemiečiai užima marsiečių miestus, engdami vietinius gyventojus ir beatodairiškai skleisdami savą kultūrą. Taigi, vietinių marsiečių laukia vargšų indėnų likimas. Galų gale žemiečiai sunaikina savo gimtąją planetą ir sugriauna puikiai iki tol egzistavusią Marso civilizaciją. Kaip žmogiška…

Prie mirusios Marso jūros krašto stovėjo nebylus baltas miestelis. Jis buvo tuščias. Gatvėse – nė mažiausio judėjimo. Dieną ir naktį parduotuvėse degė vienišos šviesos. Krautuvių durys atlapos, tarsi žmonės būtų pamiršę užrakinti. Prie durų į tylias užkandines ant vielinių lentynų šiugždėjo neskaityti, pageltę nuo saulės žurnalai, atvežti prieš mėnesį sidabrine raketa iš Žemės.

Šauni buvo knyga, puikiai skaitėsi, bet per greit baigėsi. Norėjosi dar ir dar…

Autorius: Ray Bradbury

Knyga: Marso kronikos, 240 p.

Leidykla: Alma littera, 2016 m.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.