Kodėl aš nebesirenku knygų tik pagal 1001 knygos sąrašą?

Tokiu pretenzingu įrašo pavadinimu galbūt pasmerksiu save amžinam skaitovų įniršiui, bet tebūnie taip. Prieš kelis metus (2012 – aisiais) išsikėliau sau kuklų tikslą – iki gyvenimo galo perskaityti visas knygas iš paskelbtojo 1001 knygos, kurią privalu perskaityti iki mirties, sąrašo. Sąrašas viliojo dar negirdėtais ir neskaitytais autoriais, todėl maniau, kad renkantis knygas iš šio sąrašo turėtų neblogai prasiplėsti akiratis. Taip ir buvo – karts nuo karto užtikdavau kokią knygą iš sąrašo ir tuoj pastatydavau į laukiančiųjų eilutę, o paėmęs į rankas skaitymui tikrai retai kada nusivildavau. Vis dėlto, šis sąrašas turi kelis didelius minusus, todėl reikėtų gerai pagalvoti, ar verta apsiriboti kažkieno sudarytu sąrašu, ignoruojant tas lievas knygas, kurių sąraše nėra. Taigi, kokie tie minusai? 

Pirmiausia, knygos sąraše yra grynai tik grožinės literatūros kūriniai. Kadangi pats sąrašo pavadinimas, sakantis, kad jame yra knygos, kurias tu privalai perskaityti iki mirties, manyčiau, kad yra galybė negrožinės literatūros knygų, kurias žmogus privalo perskaityti. Įtraukus į sąrašą ir negrožinės literatūros knygas, mano nuomone, skaitytojų akiratis būtų praplėstas žymiai plačiau ir universaliau.

 

Be to, sąraše nėra Homero Iliados ir Odisėjos, nėra nei vieno Šekspyro kūrinio. Aišku, galima iki nukritimo ginčytis dėl Homero ir Šekspyro meninės vertės, tačiau sąraše jie neabejotinai turėtų būti dėl padarytos įtakos po jų sekusiems rašytojams ir literatūros vystymuisi. Jei jau man rekomenduoja perskaityti toną knygų, tai visai norėčiau, kad jame būtų koks “Hamletas“ ar sonetų rinkinys. Žiūrint į sąrašą susidaro toks įspūdis, kad jo sudarytojai kiek piktnaudžiavo skirstydami “vietas“. Mat vieniems  autoriams skiria po 6-7 vietas, o kiti, kurie lyg ir turėtų būti pakviesti prie stalo, lieka nuošaly, nes tiesiog nebėr vietų. Soriukas, taip sakant. Kas tie autoriai su per plačiom sėdynėm? Va:

 1. Martin Amis – 6;
 2. Margaret Atwood – 6;
 3. Jane Austen – 6;
 4. Paul Auster -6;
 5. J.G.Ballard – 7;
 6. Samuel Beckett – 8;
 7. Saul Bellow – 7;
 8. Thomas Bernhard – 6;
 9. Elizabeth Bowen – 6;
 10. J.M. Coetzee – 10;
 11. Don DeLillo – 7;
 12. Charles Dickens – 10;
 13. Henry Green – 6;
 14. Graham Greene – 8;
 15. Thomas Hardy – 7;
 16. Henry James – 6;
 17. D.H.Lawrence – 7;
 18. Ian McEwan – 8;
 19. Iris Murdoch – 6;
 20. Philip Roth – 7;
 21. Salman Rushdie – 7;
 22. Edith Wharton – 6;
 23. Virginia Woolf – 9.

Visame sąraše aš suskaičiuoju 511 skirtingų autorių. Taigi, vidutiniškai vienam autoriui tenka po kiek mažiau nei 2 vietas sąraše. Tačiau prieš tai esantys 23 autoriai bendrai surenka 162 vietas. Tai yra 4,5 % rašytojų užima 16,18 % vietų sąraše. Kvepia monopolija.

Pažiūrėjus į sąrašą, į akis krenta dar vienas dalykas. Absoliuti dauguma rašytojų jame – amerikiečių arba britų. Susidaro įspūdis, kad kitų tautų rašytojai įtraukiami tik dėl kvapo, tik tam, kad sąrašo sudarytojai nebūtų apkaltinti anglakalbių propagavimu.

Iš tokio ilgo sąrašo tikėjausi kiek daugiau įvairovės. Šiaip ar taip, tai nėra blogas sąrašas, gal tik kiek per daug subjektyvus. Tai vis dar išlieka mano išsigelbėjimu, kai užstringu knygų pasirinkimuose, mat čia pilna rašytojų, apie kuriuos net girdėjęs nesu. Tad potencialo plėsti akiratį dar yra. Vis dėlto, po tokios mini analizės mano požiūris į šį sąrašą pasidarė kiek labiau skeptiškas.

 

Komentarų: 3

 1. ,,Tai vis dar išlieka mano išsigelbėjimu, kai užstringu knygų pasirinkimuose“ – tam visiškai pritariu, nes neseniai pritrūkusi idėjų skaitymui prisiminiau apie sąrašo egzistavimą ir tokiu būdu atkreipiau dėmesį į keletą galimų ateities skaitinių..
  Pati visai numojusi į sąrašą buvau ir primiršusi, nebent kas nors neprimindavo. Juolab, kad jau senokai mačiau, kad nenoriu skaityti visko iš eilės, nes visgi matau, kad ne kiekviena sudomins. O ir šiaip – tas sąrašas kintantis, su kiekvienu knygos leidimu vis kažkas įtraukiama (taigi, ir atmetama), vadinasi, knygų susidaro daugiau nei 1001 🙂

  1. Įdomu, ar naujiems rašytojams galima nusipirkti vietą sąraše už tam tikrą “paramą“ sąrašo leidybai 🙂

   1. Kadangi ir įvairiose knygų platinimo vietose galima išsipirkti/išsiperkami topai, vieta lentynose ir pan, tai šiuo atveju tuo labiau nesistebėčiau, nes ,,reklama“ čia būtų išsiperkama daug ilgesniam laikui.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.