Adam Smith – Tautų turtas I, II

Karts nuo karto įvairiuose ekonomikos ar politikos straipsniuose tenka susidurti su Adamo Smitho paminėjimu. Kai kalba pasisuka apie įvairius liberalizmo niuansus ar ekonomikos reguliavimą, tuoj kas nors mestels žymiąją Smitho “nematomos rankos“ metaforą. Taigi, pribrendo laikas man kiek giliau pasidomėti Smitho idėjom, tad įsigijau žymiausio jo kūrinio, “Tautų turto prigimties ir priežasčių tyrimas“, sutrumpintai tiesiog “Tautų turtas“ naujus lietuviškus vertimus. Turiu prisipažinti, kad šios pusplytės gan ilgokai stovėjo lentynoje laukdamos, kol išdrįsiu jas paimti į rankas, mat per abu tomus susidaro daugiau nei tūkstantis puslapių, tad kiek prisibijojau tokios apimties mokslinio teksto. Bet atėjo ta lemtinga diena, kai įkvėpiau ir atsiverčiau pirmuosius “Tautų turto“ puslapius.

“Tautų turtas“ parašytas 1776 m, laikomas pirmuoju modernios ekonomikos veikalu pasaulyje, sudarytas iš penkių knygų. Veikalas lietuviškame leidime suskaidytas į 2 tomus:

I tomas

1 knyga. Apie darbo gamybinės galios didėjimo priežastis ir apie tvarką, kuria darbo produktai natūraliai pasiskirsto įvairiems visuomenės sluoksniams

2 knyga. Apie sankaupų prigimtį, kaupimą ir naudojimą

3 knyga. Apie nevienodą įvairių tautų gerovės plėtrą

II tomas

4 knyga. Apie politinės ekonomijos sistemas

5 knyga. Apie valdovo arba valstybės pajamas

A. Smithą pagrįstai galima laikyti šiuolaikinės ekonomikos tėvu, kurio didysis veikalas “Tautų turtas“, puikiais pavyzdžiais ir įrodymais pavaizdavo, kaip veikia ar turėtų veikti moderni ekonomika. Svariais įrodymais atmetė iki tol populiarios merkantilistinės ekonomikos teiginius, o savo pasiūlytais teiginiais davė pradžią kapitalizmui. Tiesą sakant, žaviuosi šio filosofo ir ekonomisto protu – prieš pustrečio šimto metų parašyti veikalą, kurio aktualumas ne ką menkesnis šiais laikais – aukšta klasė!

“Tautų turtas“ – labai didelės apimties ir gana sudėtingas skaityti veikalas, tačiau įkandamas ir ne ekonominio išsilavinimo mirtingiesiems, puikiai praplečiantis akiratį.

Autorius: Adam Smith

Knyga: Tautų turtas I, 512 psl., Tautų turtas II, 633 psl.

Leidykla: Margi raštai, 2013 m.

Komentarų: 3

  1. Skaiciau tik puse pirmo tomo, sunki, taciau atverianti akis knyga, istrigo patarimas, jog vergvaldziai turetu vergui moket tik tiek, kiek reikia jo darbingumui palaikyti ir Jo palikuonims – ateities darbininkams islaikyti, bet ne daugiau, kad nesusikauptu savo kapitalo, kurio pagalba pasiektu laisve. Smagus blogas

    1. Taip, gana ciniška mintis. Įdomu, kokią gyventojų dalį tais laikais sudarė vergai. Gerai, kad mūsų laikais tokios gyventojų grupės nebeliko.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.